Co je to softbox a kdy ho použít
Fotíte, točíte videa, ale pořád to není "vono"? Pojďme se podívat na to, jak vykouzlíte perfektní záběry s pomocí softboxů.
Co je to softbox
Softbox je tzv. nástavec na hlavní zdroj světla nebo také modifikátor světelného toku. Není to tedy zdroj světla, to je například LED lampa, žárovka, reflektor apod. Tyto žárovky tvoří ostré stíny a ostré odlesky a věřte, že když se do nich modelka podívá, tak jí nebude zrovna do smíchu :).
Softbox, jak už z anglického názvu vypovídá, světlo zjemní. Hezky ho rozprostře do okolí a simuluje tak denní přirozené světlo. Nemyslíme tím ale to světlo, když za poledne svítí ostré sluníčko, ale to světlo, kdy je sluníčko lehce pod mrakem a jsou tak ideální podmínky pro focení, bez stínů a odlesků.
Obdélníkový softbox
Tvary softboxů a kdy který použít
- Obdélníkový softbox - klasika, která nikdy neomrzí. Má velmi široké uplatnění, jak v produktové, tak portrétní fotografii.
- Octagon (octabox) - jedná se o osmihranný softbox, který prosvětlí větší plochy. Je vhodný pro focení produktů, které jsou kulaté či zaoblené, vytváří pěkný přirozený "sluníčkový" (kruhový) efekt. V portrétní fotografii ho využijete pro vytvoření pěkných kruhových odlesků v očích.
- Chinaball - díky svému sférickému tvaru je vhodný všude tam, kde je vyžadován široký rozptyl světla. Vyzařuje rovnoměrně měkké světlo v úhlu 270°. Je ideální pro použití shora nebo na komplexní nasvícení scény.
- Squarebox - jedná se o čtvercový softbox, který je určený spíše pro nasvětlení menších ploch a předmětů.
- Stripbox - jedná se o obdobu obdélníkového softboxu, který je určený pro portrétní fotografie a nasvícení postavy. Využít ho můžete i v produktové fotografii na osvětlení např. lahví.
Omrknout nabídku softboxů - ZDE.
Octagon softbox
A teď přichází na řadu ta praktická, zábavnější část!
Jak nastavit softbox
Vždycky je vhodné využít alespoň 2 softboxy, případně 3, dle potřeby.
Pokud fotíte osoby, tak hlavní světlo se softboxem by mělo na modelku svítit seshora v bočním úhlu 45°. Pokuste se jej nastavit tak, aby se na vzdálenější tváři modelky objevil trojúhelníček světla a stín vržený nosem směřoval ke koutku úst. Druhé světlo postavte naproti hlavnímu světlu. Tím vytvoříte tzn. kontra díky čemuž oddělíte lépe modelku od pozadí. Pokud máte k dispozici i odraznou desku můžete s ní odrazit světlo na druhou stranu tváře a prosvětlit nechtěné stíny.
Pokud fotíte produkty, princip je velmi obdobný. Třetí světlo můžete použít ještě ze shora, aby byl produkt osvětlen kompletně rovnoměrně ze všech stran a nikdy se netvořily nechtěné stíny.
Kdy, co, jak, aneb malé shrnutí
Pojďme si to tedy shrnout. Základní pravidlo (které ale klidně poruště, pokud víte, proč to děláte) je:
Na portrét (nasvícení obličeje modelu) vždy používejte oktagon softbox. Je svým kulatým tvarem podobný běžnému dennímu světlu na které jsme zvyklý a dělá v oku přirozený kruhový odraz. Velkými oktagony se dá také dobře nasvítit i skupina osob.
Na produktovou fotografii využijte obdélníkové softboxy (kruhové odlesky od oktagonů na povrchu některých produktů opravdu nevypadají dobře) a to jak při souměrném, tak i asymetrickém svícení ( kde je lepší používat několik různých obdélníkových softboxů).
Pomocné světlo pro produkty a portrétní foto použijte také obdélníkové softboxy. Využijete je i např. na nasvícení celé linie postavy z boku nebo na zadní prosvětlení (kontra).
Pokud si s výběrem správných softboxů stále ještě nevíte rady, je nejjednodušší nám cinknout (+420 720 241 591) nebo se stavte na naši prodejnu, kde vám rádi vše vysvětlíme a ukážeme. :)
Tip. Jak sestavit softbox - ZDE.
Zdraví Léňa ve spolupráci s fotografem Tomem :)