Flatlay fotografie aneb jiný úhel pohledu
Co to ty flat lay fotky vlastně jsou
Vídáte často takové ty „načinčané“ fotky na Instagramu, na kterých je všechno vždy tak krásně seřazené a věci na nich mají smysl, cit a barvy ladí? Pro oči je právě jejich organizovanost velice lákavá. Není divu, že se tento typ fotek v poslední době proslavil a využívá jej mnoho influencerů, bloggerů, světových magazínů, firem i e-shopů.
Lámete si hlavu nad tím, jak se fotí
Takovéto fotky vznikají ze shora, aby byly jaksi ve „flat“ pozici, tedy ploché/na rovné ploše. Aby se do fotky všechny předměty vešly, je lepší fotit z větší výšky. Ale nebojte, poradíme vám jak na to. Není to úkol pro horolezce a na žádné štafle lézt nemusíte. ;)
Tip č. 1
Fotka by měla být pro oko vábná. Skrze takové obrázky většinou chceme předat nějaký příběh, myšlenku, nápad. Proto je důležité pečlivě vybrat předměty, které chcete fotit. Ty by se k sobě v ideálním případě měly hodit buď tématem, barevně nebo i tvarem.
Jako pozadí může posloužit jednoduše bílá nebo černá barva, předměty na nich lépe vyniknou. A pokud byste chtěli být více tvořiví, dřevěná plocha (např. dřevěné kuchyňské prkénko), kobereček, látka či samolepící tapeta s jednoduchými vzory je také skvělou variantou.
Můžete využít v podstatě cokoliv, jen pozor na přehnané vzory, aby předměty opravdu vynikly.
Tip č. 2
U tohoto typu fotek je velice důležité světlo. Samozřejmě je vždy lepší denní, přirozené, takže pokud máte krásné slunné místo, foťte určitě tam. Pokud tu možnost nemáte, chcete fotit večer, nebo byste rádi to denní přeci jen trochu podpořili, máme pro vás řešení!
Sáhněte po parádě, která odvede skoro všechnu práci za vás. U světelného kruhu si můžete nastavit úhel tak, jak vám to bude vyhovovat. Kruh má podstavec (s pěnovými polštářky proti poškrábání), který je možno postavit nejlépe na stůl. Jako velkou výhodu spatřujeme držák přímo uprostřed světla a nachází se i u dalších níže zmiňovaných, takže se vám nestane, aby překážel při focení nějaký stativ. Tvar kruhu je ideální pro perfektní osvětlení produktů ze všech stran.
Nebo RGB flexibilní kruhové světlo, které je námi velmi oblíbené. Stejně jako u předchozího, ani tady vám žádný stativ v záběru překážet nebude. Světlo stačí připevnit ke stolu a s otočným ramenem si nastavíte kruh do takové výšky a polohy, jaká se právě hodí. Nabízí 31 RGB módů a nechybí ani bílá barva s teplou, neutrální a studenou teplotou.
Obdobnou a trochu levnější variantou je flexibilní kruhové světlo.
O kruhových světlech se můžete dočíst v našem článku na blogu. Využít je můžete i v kuchyni třeba na focení či natáčení nových receptů.
Potřebujete více světla a prostoru pro focení větších produktů nebo předmětů? Pak sáhněte třeba po softboxu a k němu si pořiďte jeřábové teleskopické rameno, se kterým se dostanete do velké výšky a nasvítíte tak fotku hezky ze shora.
Tip č. 3
Pohrajte si s vlastní fantazií, s přesouváním věcí, rozložením a tvary. Nebojte se nafotit více variant. Je dobré si nechat mezi předměty trochu místa, aby nebyly moc „nahečmané“ u sebe.
Mohou být uspořádané vedle sebe jako podle pravítka, mohou být přes sebe, mohou být cikcak, zkrátka jakkoliv, jak se vám to bude líbit.
Pro vlastní tvorbu se můžete inspirovat na již zmiňovaném Instagramu nebo na Pinterestu.
Tak co? Pustíte se do těchto oblíbených fotografií také? My určitě ANO!
Pokud budete flat lay fotky zkoušet, budeme rádi, když se s námi o vaše výtvory podělíte a označíte nás na instagramu Fotověcí.
„Krása je všude vítaným hostem.“ - Johann Wolfgang von Goethe
Za tým Fotověcí zdraví Nela.