Výhody focení ve fotostanu.
Když jsem se poprvé setkala s fotostanem (fotoboxem), hned jsem si vzpomněla na domácí loutkové divadlo z dětství. Ono se to vlastně ani tolik neliší, velká krychle, ve které se tvoří. Přeci jen se ale tyto krychle něčím liší, a to nejen použitím, ale i dalšími věcmi. Pojďme se podívat do světa fotostanů neboli fotoboxů.
- Fotobox slouží spíše k focení menších věcí, proto se perfektně hodí na focení produktových fotek. Potřebujete poradit jak na produktovky? Stačí kliknout sem.
- Může se chlubit nejen svou multifunkčností, ale i vybavením.
- Obsahuje led pásky, které produkt nasvítí.
- Barev pozadí je hned několik (podle typu fotostanu) a záleží, které si vyberete. Kreativitě se tak meze nekladou.
- Navíc nevyžaduje žádné složité skládání, postavený ho máte, než řeknete „Fotověci“.
Teď si to všechno trochu podrobněji rozebereme.
Kde ho nejvíce využiji?
Za mě je fotostan určitě investice, která se vyplatí. Pokud podnikáte a často měníte produktové fotografie, tak je to už pomalu nutnost. Každý totiž chce mít na svých webových stránkách stejně kvalitní fotky. No a těch docílíte právě použitím fotoboxu.
Nemusí se jednat pouze o produktové fotografie. Můžete si v něm vyfotit i věci, které potřebujete poslat dál jako například oblečení nebo bazarové věci.
Dobře se v něm fotí i připravená jídla a různé dobroty. Pokud máte svou kuchařku nebo píšete foodblog, fotostan vás určitě nezklame. Díky jednotnému pozadí se nestane, že by z jídla něco trčelo. Další možností je fotit jídlo pomocí flat pozice. A jak fotit jídlo lákavě? To se u nás také dozvíte. :)
Focení s fotostanem
Focení je s ním jednoduché. Stačí zapnout LED pásky, nastavit intenzitu podle potřeby, postavit se před fotobox a začnete fotit. Ideální je, aby produkt měl okolo sebe dostatek místa, aby na fotografii nebyly vidět boky fotostanu a nezdržovali jste se s postprodukcí. Fotit lze i v plně uzavřeném fotostanu (záleží na variantě) a třeba také seshora.
Skvělou a možná méně pravděpodobnou vychytávkou pro focení ve fotostanech jsou i stativy, které zajistí větší stabilitu.
Osvětlení
Každý fotostan disponuje LED osvětlením v podobě pásků, které jsou součástí a se kterými lze pohybovat. Ledky mají výkon, který je potřeba pro focení produktovek. Někde se nachází jeden LED pásek, někde dva a v těch největších dokonce tři. Intenzita světla lze u některých typů měnit a bílý či reflexní stříbrný interiér (podle typu fotostanu) odráží světlo tam, kde je ho potřeba.
Velikost a pozadí
Co se týče velikostí, tady to nefunguje jako s kupováním dámských střevíců o velikost menší. Naopak je vždy lepší vzít o velikost větší, než potřebujete. Jednak ho můžete využít i na větší záběry, ale co je důležitější, budete mít rezervu a nebudou vidět bočnice konstrukce stanu. Pozadí se totiž nachází pouze na zadní a spodní straně a lze ho libovolně měnit.
Pořád váháte nad výběrem fotostanu? Níže se můžete mrknout, jak jednoduché je naše fotostany postavit a jaké pěkné fotky z nich mohou vzniknout.
Pokud se ale chystáte na focení větších rozměrů, sáhněte spíše po ateliérové sadě s konstrukcí a pozadím.
Zábava na konec?
A když budete mít dofoceno, zahrajte třeba dětem nebo přátelům nějakou pohádku s loutkami. Stačí trocha kreativity, rekvizit, loutek z půdy a domácí loutkové divadlo je na světě. :)
Pokud se do toho pustíte, určitě se o to s námi podělte a označujte nás na našem Instagramu. Jsme hrozně zvědaví!
Za tým Fotověcí zdraví Nela.