Jak fotit módu
Návod na produktovou fotografii už můžete na našem webu najít, jak ale postupovat při focení oblečení, bot a různých módních doplňků? Kolik potřebujete foťáků, světel, druhů pozadí nebo modelek? To jsou otázky, nad kterými třeba jako provozovatel eshopu s módou dumáte a určitě vám v hlavě leží pochybnost, jestli všechno zvládnete bez profesionálního fotografa. Nebojte se, zvládnete, následující řádky vám dodají odvahu. Sami jsme s tím začínali na našem eshopu s módou Dreamstock.cz.
První pokusná fotka pro náš eshop s módou Dreamstock.cz
Štěstí přeje připraveným
Pokud jste již na našem blogu četli článek o produktové fotografii, tak pro vás není převratnou novinkou informace, že základní stavební kámen perfektní produktové fotografie představuje fotostudio. Jeho součást nemusí tvořit aktuálně ta nejdražší zrcadlovka na trhu. Za pěkným výsledkem totiž nestojí jen váš fotoaparát, ale i ostatní fotopříslušenství.
Oblast módy není žádnou výjimkou, takže pozornost byste měli věnovat nejprve vybavení ateliéru. Pokud máte trochu omezený rozpočet, tak pořád platí, že i s telefonem uděláte parádu. Můžete si přečíst článek, jak efektivně postavit fotostudio a nezruinovat přitom peněženku.
Když si pořídíte stativ, vypořádáte se nejen s klepavkou, ale zajistíte tím jednotnost záběrů typickou pro produktové fotografie. Tohoto pomocníka necháte zkrátka na jednom místě přímo naproti módnímu kousku.
Co se týče osvětlení, volba by měla padnout na softbox, který světlo zjemní, rozptýlí a vybraný oděv atraktivně zachytí. Softbox se musí nacházet z ptačí perspektivy v úhlu 45° k produktu, čili v pravém nebo levém rohu. Ideální je pořídit softboxy dva nebo tři, každý nastavit z jedné strany a ze shora.
Určitě jste si všimli, že na internetových stránkách obchodů s módou frčí bílé pozadí a oprávněně. Velmi přesně zachytí barvu oblečení. V případě bílých kousků vám pomůže pozadí světle šedé. Během focení se mohou na pozadí objevit stíny. K jejich odstranění stačí produkt posunout trochu dopředu. Materiál pozadí je čistě na vás, nicméně poměrně často se využívá materiál z PVC nebo je vhodné látkové či papírové. Při výběru pozadí nezapomeňte také na konstrukci a myslete na to, abyste měli dostatek pozadí okolo fotografovaného předmětu nebo postavy.
Potřebujete vyfotit boty nebo malé doplňky? Pak šáhněte po fotostanu! Ten má již vše výše zmíněné, pozadí i osvětlení. Jednoduše do fotostanu boty vložíte a produktová fotka je na světě.
Focení bot ve fotostanu u nás na výdejně.
Ťip ťop stav oblečení zmiňovat asi nemusíme. Oblečení z tzv. mačkavých materiálů, a nejen z nich, před focením rozhodně vyžehlete. Existuje sice spousta programů na úpravu fotografií, ale práci si tím vůbec neulehčíte.
Jaký styl focení se k vám hodí
Fotostudio máte připravené. Následuje výběr způsobu, jakým budete svou módu fotit.
1. Na ramínku
Focení oblečení pověšeného na ramínku je ze všech způsobů nejrychlejší. Ramínko můžete umístit na háček na zdi nebo bílém pozadí, zmáčknout spoušť a jdete dál. Úspora času se navíc neprojeví na kvalitě výsledné fotografie. Tento styl se nejvíce hodí k oděvům z lehkých materiálů. My sami ho uplatňujeme u našeho obchodu s módou Dreamstock.cz.
2. Modelky a modelové
Oblečení vyfocené na postavě samozřejmě nejvíce ocení zákazníci, jelikož získají představu, jak budou ve vybraném kousku vypadat. Profesionálové z modelingu však musí dostat za svou práci náležité finanční ohodnocení, takže musíte počítat s vyššími výdaji. Pokud zvolíte amatéry, měli byste i vy o pózování něco vědět. Problém „kam s rukama“ vám určitě něco říká. Ať už se rozhodnete jakkoliv, veškerou pozornost musí strhávat vaše oblečení, nikoliv model/ka. Tomu bývá právě často naopak z důvodu nedostatečného vysvícení produktu.
3. Na figuríně
Figuríny jsou cenově dostupné a snadno se s nimi pracuje. I když na ní oblečení správně upravíte, můžete mít z fotografie pocit, že by snížila úroveň vaší značky. Existuje možnost v podobě „ztracené figury“, kdy dojde k odstranění figuríny a vzniknou tak 3D fotografie. Jedná se ale o časově náročnou a složitou práci, jak z hlediska focení, tak postprodukční stránky.
4. Flat lay
Flat lay fotografii pořídíte rozmístěním více produktů na plochý povrch a vyfocením seshora, kolmo k ploše. Opět je nejvhodnější bílé pozadí a s osvětlením vám pomůže třeba jeřábový softbox nebo light ring. Tento způsob využijete spíše na sociálních sítích, kdy můžete své sledující inspirovat k vytvoření zajímavých outfitů. Hlavně nezapomeňte klást důraz na kompozici.
Focení flat lay fotografie u nás na výdejně.
Cílová rovinka
Po nafocení fotografie v počítači z důvodu zachování věrohodnosti příliš neupravujte. Zkontrolujte, zda mají všechny produkty stejnou velikost a jsou zarovnané na střed. Pokud potřebují oříznout, musí se oříznutí zase vzájemně shodovat a v případě oblečení vyfoceného na postavě, dávejte pozor, v jaké části těla fotografii oříznete, existují pro to určitá pravidla. Například nikdy neusekávejte fotografie v kloubech, fotografie pak nevypadá pěkně. Mrkněte ještě na barvy a máte hotovo.