Jak postavit ateliér a nezruinovat přitom peněženku
Patříte mezi fotografy, kteří rádi fotí v interiéru a chcete si splnit svůj sen postavením vlastního ateliéru? Nebo jen potřebujete ateliér pro focení produktů (pro eshop, katalog, časopis...), abyste zaujali svými vlastními fotografiemi, ale nevíte jak na to? Bojíte se navíc, že nebudete mít pro vlastní ateliér dostatek prostoru nebo že vás taková výbava ateliéru zruinuje?
Obdobné otázky si klade nejeden fotograf. V tomto článku se dozvíte, jak levně a efektivně postavit vlastní, kvalitní fotostudio pro tvorbu perfektních snímků, kterými se může chlubit i úplný amatér.
Základem každého ateliéru je vždy dostatečné osvětlení a pozadí za objektem pořizovaného snímku. Je důležité zmínit, že lepšího výsledku vždy nemusíte docílit nákupem té nejdražší techniky. Je nutné rozmyslet, co ke konkrétnímu focení budete opravdu potřebovat a co od zakoupených produktů můžete očekávat.
Zodpovězte si několik otázek, které vám pomůžou při rozhodování.
Co bude objektem mého snímku
Tohle je jedna z těch nejdůležitějších otázek. Budete fotit portréty, celé postavy, natáčet akční scény nebo potřebujete originální fotky produktů?
Kolik potřebuji prostoru
Pro focení portrétů nebo malých produktů si vystačíte i s málem. Natáčení akčních scén a celých postav už bude o něco náročnější. Nejen manévrovací prostor je jediným kritériem. Vše, co se v okolí fotografického koutku nachází, a to včetně stěn a stropu, je totiž odrazná plocha, která může mít neblahý vliv na výsledný snímek. Vyvarujte se tedy prostoru se zrcadly a lesklými plochy. Pro focení malých produktů pak doporučujeme zakoupit fotostan - studio ve kterém máte vše.
Pokud nemáte prostoru nazbyt, určitě přemýšlejte o vytvoření studia, které je mobilní, snadno rozložitelné i na menší části. Když studio nebudete potřebovat, můžete ho do pár minutek složit do tašek a uklidit třeba do skříně. Na fotce s Viki je taška, do které složíte nejen dva softboxy, ale i celou konstrukci s pozadím.
Bez čeho se neobejdu
1) Světlo
Pokud myslíte, že vám bude dostačovat světlo z velkého okna nebo klasického stropního osvětlení, pak vás asi zklameme. Kvalitní osvětlení je totiž základnou ateliéru. Světlo dodá snímkům krásné barvy, projasní stíny a udělá snímek živějším, ostřejším a následně si s ním můžete i více v postprodukci pohrát.
Pro nasvícení scény je ideální volbou trvalé světlo. Na rozdíl od zábleskového světla, nemusíte mít s trvalým světlem kdoví jaké zkušenosti. Jeho použití je vcelku jednoduché. Mezi trvalá světla pro focení a natáčení videí, patří např. foto deštník, softbox nebo třeba LED světlo.
Foto deštník je skvělý pomocník nejen pro začínající fotografy, ale i pro ty zkušené. Funguje na principu rozptýlení světla pomocí žárovky. Rovnoměrně nasvítí i větší fotografovanou scénu. Difuzní deštník vytváří měkké světlo, podobné tomu, které prochází oknem či přes záclonu. Krásně projasní stíny. Výhodou navíc je, že můžete fotodeštník využít i v exteriéru.
Softbox je perfektní pro focení portrétů nebo produktů. Krásně prosvětlí pozadí, změkčí okraje stínů a zakryje odlesky. U portrétů se pak pleť neleskne, zjemní ji, či dokonce trochu zamaskuje vrásky! :) Softbox vytvoří podobný efekt, jako když mrak překryje sluneční paprsky a světlo se tak krásně rozptýlí a dodá mu jemný nádech.
LED lampa je pro výraznější a silnější osvětlení. Dokáže krásně nasvítit scénu, ať už pro fotografii či video. Výhodou LED diod je často nastavení teplého i studeného odstínu světla a ovládání intenzity jasu. LED technologie je efektivní, spotřebuje méně energie a vyprodukuje více světla než žárovky ostatního typu. Obvykle také zabere méně místa a je více flexibilní.
2) Pozadí
Dalším bodem pro sestavení ateliéru je pozadí. Stejně tak jako v exteriéru chcete mít na fotografii pěknou kompozici, tak v interiéru to platí o to víc. Pozadí si můžete uchytit dle vlastních potřeb, a to třeba na zeď nebo na vhodnou konstrukci. Pokud nemáte ale dostatek prostoru, opět se vyplatí vybrat takovou konstrukci, kterou můžete nastavovat dle vlastních potřeb.
Barva: Univerzální jsou pozadí jednobarevná, nejčastěji se setkáte s bílým, černým, zeleným, šedým nebo třeba modrým. Pokud chcete experimentovat a mít na snímku za fotografovanou osobou třeba pláž a moře, pak je jasnou volbou zelené nebo modré, které je vhodné ke klíčování.
Velikost: Velikost plátna by se měla odvíjet opět od toho, co je cílem vašeho snímku. Pokud budete fotit pouze portrérty, postačí vám menší plátno, u více osob počítejte s větším. Vždy myslete na to, že byste měli mít na fotografii dostatečnou rezervu, abyste fotografii nemuseli zbytečně upravovat v postprodukci.
Materiál: Fotopozadí může být vyrobené z různých materiálů, a to z látky, polypropylenu, vinylu nebo třeba papíru.
MATERIÁL |
VÝHODY |
NEVÝHODY |
Látka |
několikrát použitelné, lze prát, žehlit, pohlcují odlesky, lehce se přenáší, téměř bez textury |
mohou být vidět sklady - musí se přežehlit |
Polypropylen |
pevný tvar, není nutné napínat |
žehlit jen přes bavlněnou látku (jinak se taví), hůře se čistí, lehce viditelná textura |
PVC |
pevné, omyvatelné, vysoká životnost, vhodné pro produktovky |
role se může kroutit - musí se připevnit ke konstrukci (zatěžkat) |
Papír |
bez skladů, nemusí se čistit, žehlit |
spotřební materiál - musí se kupovat |
Určitě je na zvážení, zda nechat focení produktovek na váš eshop externím profesionálním firmám a nebo si zkusit postavit vlastní fotostudio a tvořit si tak originální fotky sami. Pokud pořád váháte s pořízením vlastního studia, můžete si vybavení i na pár dní půjčit a vyzkoušet, zda by pro vás byla tato cesta výhodnější. Nebo mrkněte na výhodné sety, kde již najdete vše potřebné za skvělé ceny. Také si můžete rezervovat pronájem našeho ateliéru.
A pokud jste dočetli až sem, klobouk dolů. Rádi vám poskytneme dopravné vašeho fotostudia zcela zdarma. Stačí jen do políčka pro slevové kupony vložit kód "JSEMSPRT". :)