Stativy - pomocníci (nejen) na nožičkách
Stativ je jedna z důležitých věcí, bez kterých se fotograf jednoduše neobejde. Hodí se právě v těch situacích, kdy nám jde především o ostré a kvalitní fotky a o to, aby se fotoaparát nebo mobilní zařízení během expozice nepohnuly. Proto je důležité zaměřit větší pozornost na jeho výběr.
Jaký ale vybrat, aby splňoval všechny naše požadavky? Ať už fotíte převážně v terénu, na cestách či v ateliéru, pro všechny tyto oblasti jsme perfektně vybaveni. U všech našich výrobků navíc podrobně najdete, co vše stativy obsahují, jaká je jejich maximální a minimální výška, nosnost, hmotnost a další.
Rozdělení stativů
Určitě stojí za zmínku, že neexistuje pouze jeden typ stativu. Je jich celá řada, od nejmenších, nejlevnějších, stolních až po nejstabilnější, které se používají například v terénu.
Monopody
Konstrukce s jednou nohou, jinak řečeno také teleskopické tyče. Využívají se mimo jiné v prostředí, kde je použití klasického stativu (tripodu) nemožné nebo méně vhodné, například v přírodě. Tyto stativy mají za úkol tlumit vibrace, aby se snímek či video nevyklalo. Sáhnout po nich můžete například na focení či natáčení víkendových pochůzek po horách nebo na focení selfíček.
Tripody
Konstrukce se třemi „nožičkami“. Jejich předností je stabilita. Jsou vybaveny středovým sloupkem (tyčí uprostřed). Pro potřebu vyššího stativu byste nejdříve měli vysunout teleskopické nohy, a pokud výška nestačí, teprve poté vytáhnout i středovou tyč. U většiny stativů můžeme na nohách nalézt i protiskluzové koncovky, které tuto stabilitu podpoří, u některých typů i bodáky, vhodné třeba do přírody. Poryv větru pak nebude problém.
Výhodou také můžou být stativy, které mají středovou tyč vyjímatelnou a nastavitelnou do různých úhlů. To ocení především milovníci makrofotografií.
Speciálním typem jsou ministativy, které se používají v případě, kdy potřebujete zařízení uchytit např. na stůl, do auta nebo jiné podobné místo. Pro panoramatické video produktu či okolí vás zaujme jistě i 360 stupňový otočný podstavec.
Jak bych se měl(a) rozhodnout
Při výběru se musíte zaměřit na několik kritérií, které by stativ měl splňovat:
- účel použití
Potřebujete stativ pro světlo nebo fotoaparát? Je dobré si předem stanovit, kde a pro jaké účely budete stativ využívat. Pro focení či nátáčení při chůzi byste měli zvolit spíše monopody, naopak pro focení rodinných sešlostí jsou tou správnou volbou právě tripody. Pro těžká světla vyberte bytelný tripod, který světlu zajistí stabilitu.
- velikost
Maximální a minimální výška. Ikdyž je fotograf ve většině případech tak trochu „gymnasta“ a leze všude možně, pokud využívá stativ, je pro něj příjemnější, když se nemusí hrbit. Stativ si tak nastaví do požadované výšky podle svých preferencí a podle toho, co či koho fotí.
Délka ve složeném stavu je důležitá zejména v případě, že se stativem často cestujete a nechcete, aby vám trčel příliš z batohu či nějak znemožňoval přepravu. Pro menší komplikace přenosu nabízíme i přenosnou tašku, do které se vejde kdejaký stativ. Často stativy ale už tašku obsahují v balení.
- stabilita a hmotnost
Neměli byste zapomenout ani na váhu stativu. Příliš lehký stativ může být příjemný pro přenášení, ale pravděpodobně nebude moc stabilní, což se projeví jako veliký problém, pokud fotíte např. venku při silnějším větru. Platí tedy, že čím je stativ těžší, tím je stabilnější, záchvěvy jsou menší a vznikají ostřejší snímky. Zároveň nezapomeňte na váhu přístroje, který chcete na stativ připevnit. Pokud na stativ chcete upevnit malou kameru nebo telefon, pak si vystačíte se všemi typy stativů, pokud ale potřebujete upevnit těžkou zrcadlovku nebo velké světlo na focení, pak se určitě zaměřte na bytelnější stativy s větší nosností. Pokud sáhnete po levnější variantě, která nebude např. venku dostatečně stabilní, doporučujeme dokoupit sandbagy, které stativ zatíží a zajistí vyšší stabilitu.
- kvalita: materiál
Obecně platí, že čím lepší materiál, tím vám stativ vydrží déle, je pevnější, lehčí na přenos, ale na druhou stranu podstatně dražší. K výrobě stativů se používá především hliník nebo karbon, další možností je ocel. Levnější variantou může být i plast, případně právě zmíněný hliník, který je ale oproti karbonu těžší. Karbon je sice lehký, ale na na druhou stranu o dost dražší. My vždy hledáme kompromis, tedy nejlepší poměr cena/výkon a zlatou střední cestou může být náš ocelový stativ, který je vhodný pro uchycení pořádné fototechniky, jako jsou softboxy, reflektory a další.
- stativová hlava
V neposlední řadě byste se měli zaměřit na stativovou hlavu, tedy horní část, ke které se připevňuje vaše preferované zařízení. Je dobré, pokud umožňuje různé polohování do všech směrů.
I zde se můžete setkat s různými druhy: kulová hlava – lehké a rychlé nastavení vašeho zařízení do požadované polohy, třícestná – umožňuje přesnější nastavení, oproti kulové je ale rozměrnější a těžší, nebo video hlava – sloužící k natáčení videa s plynulým pohybem pro pohyb záběru nahoru, dolů a do boků.
Věříme, že nyní vaše rozhodování nebude tak složité. Kdybyste si však stále nevěděli rady, jaký stativ je pro vás ten nejvhodnější, neváhejte se na nás obrátit. S výběrem vám rádi poradíme, ať už po telefonu nebo na naší výdejně na Praze 5, Nádražní 3. :)
Tak hurá do toho!
Za tým Fotověcí zdraví Nela.