Zamilujte se do makrofotografií
Narazili jste někdy na fotky hmyzu, květin nebo věcí, které jsou ve skutečnosti malinkaté, ale na fotce najednou vypadají obří? To je kouzlo makrofotografií.
Jedná se o focení detailů, a to většinou v měřítku 1:1 až 30:1 (to už je ale extrém viditelný spíše pod mikroskopem, ve větším měřítku potom mluvíme o mikrofotografiích). Pokud tedy budu chtít fotit v měřítku 1:1 křídlo motýla ve velikosti 20 mm, znamená to, že se mi na senzoru fotoaparátu objeví ve stejné velikosti. Právě díky vývoji digitálních technologií můžeme takovéto záběry, které jsou pouhým okem těžko viditelné, zaznamenat.
Makro vs. close up fotografie?
Ještě, než se pustíme do techničtější části, je dobré zmínit rozdíl mezi makro a close up fotografiemi, které se často pletou.
Close up fotografie jsou detailní fotografie s menším měřítkem od 1:2. V obou případech se tedy jedná o detail. Jednoduchý rozdíl je v tom, že u close up fotíme celek v detailu, například celého motýla na květině, ale u makro zaměříme pouze jeho křídlo.
Zde je důležité i pozadí, které nám nesmí strhávat pozornost z fotografovaného objektu. Proto radím, abyste pozadí nepodcenili a volili spíše jednoduché prostředí. Výsledný objekt tak lépe vynikne.
Jak na nejlepší makrofotky?
Pro focení makro snímků nemusíte chodit nikam daleko. To je velká výhoda, která ušetří čas s hledáním místa hezkého pozadí nebo aranžováním postavy. Stačí se zaměřit na věci doma, zvířata nebo květiny na zahradě.
Tip: Skvělé záběry se vám povedou, i když prší. Například takové fotografie kapky rosy na listu jsou velice oblíbené. Nezapomeňte si však chránit svůj fotoaparát voděodolným pouzdrem.
Bez správné techniky se ale neobejdete. Co budete tedy potřebovat?
Fotoaparát s makroobjektivem
Fotit můžeme na zrcadlovku, bezzrcadlovku a (v ne tak dobré kvalitě) na mobilní telefon.
Zvětšení, které pro focení makro potřebujeme, zajišťuje objektiv. Každý objektiv má svůj vlastní poměr zvětšení. Na tento typ focení potřebujeme makroobjektiv, který dokáže zaostřit i na kratší vzdálenost. To běžný objektiv nedokáže.
Pokud ale nemáte fotoaparát, můžete fotit i smartphonem, který má v dnešní době po ruce skoro každý. Existují dokonce tzv. objektivy na mobilní telefony, které se k mobilu jednoduše připevní (zkuste vygooglit). Výsledný snímek nebude takový, jako při focení třeba zrcadlovkou, ale pěkné close up fotografie se vám s mobilem povedou.
Mezikroužky
U obyčejného objektivu můžete využít mezikroužky, které se makroobjektivu alespoň trochu přiblíží. Také jsou mnohem levnější variantou, pokud chcete makro jen vyzkoušet.
Tyto mezikroužky se jednoduše nasadí do bajonetu před objektiv a objektiv se nasadí na mezikroužek. Díky tomu dostaneme kratší zaostřovací vzdálenost.
Světla
Světlo je základem u každého focení a ani zde se bez něj neobejdeme. Nejlepší variantou je si fotografovaný objekt nasvítit například pomocí mini led světla, které si na fotoaparát upevníme. Dávejte ale pozor, ať si přílišným světlem např. fotografovaný hmyz nevyplašíte (to platí i u blesku).
Dobrým pomocníkem pro focení na mobil jsou kruhová světla, která lze nastavit do požadovaného úhlu pomocí kulové hlavy a výšky.
Odrazné desky
Odrazné desky zde také zaujímají své místo, ač byste to možná neřekli. Když vám například berušku stíní list, jednoduše si pomocí odrazné desky světlo nasměrujete tam, kam potřebujete, a stín je pryč. Využijete zde spíše bílou nebo difuzní desku.
Stativ
Stativ zde skvěle poslouží na nepohyblivé předměty, které fotíte. Pravděpodobně budete fotit velmi nízko nad zemí, proto je potřeba, aby se takový stativ dal roztáhnout a co nejvíce snížit k zemi. Ideální volbou jsou pak stativy, které mají otočnou tyč a celou hlavici tak umístíte vzhůru nohama.
Vybrat si ale můžete podle svých preferencí, např. v jaké výšce potřebujete mít fotoaparát nad zemí.
Pokud byste si nevěděli rady, článek o stativech by měl při rozhodování pomoci.
A uklidnění na závěr
Nečekejte, že vám makro půjdou hladce hned napoprvé. Žádný učený z nebe nespadl a u focení to platí dvojnásob. Nemusíte se tedy „kácet“ po prvním nezdaru, ale zkoušejte to dál, klidně i z různých úhlů.
Jak se říká: „Trénink dělá mistra.“ A tím mistrem se hravě můžete stát i vy. :)
Máte nějaké peckové makro fotografie? Pošlete nám je, rádi se mrkneme! :)
Za tým Fotověcí zdraví Nela.